Sprawdzone sposoby na spięte mięśnie karku

medycyna chinska

Napięcie mięśniowe dotyka niemal każdego z nas i przyczyny tego mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Chociaż te drugie nie zawsze są zauważane i doceniane.

Przyczyny napięcia mięśniowego karku

Żyjemy w czasach, w których nie tylko informatycy, graficy komputerowi lub księgowi siedzą ustawicznie przed komputerami. Wykonujemy przy tym wiele jednostajnych drobnych ruchów dłońmi, które przyczyniają się niejako do „zamrożenia” mięśni karku. Nierzadko towarzyszy temu ból, który może być lekki ustawiczny lub czasami ostry.

Pracy przy komputerze towarzyszy nieruchomość całego ciała. Chociaż z drugiej strony zesztywnienie mięśni karku może się pojawić po intensywnym treningu.

Istotny wpływ na sztywnienie mięśni karku ma stres, nasze psychiczne samopoczucie. Na dodatek stres może być również przyczyną bólu mięśni.

Wspomniana praca przy komputerze i wykonywanie ustawicznych, niewielkich ruchów dłonią bywa przyczyną neurologicznych zmian w mięśniach karku. Wykonując prace fizyczne, zwłaszcza ciężkie, narażeni jesteśmy na inne urazy karku, w tym również mięśni.

Zesztywnieniu mięśni karku może powstawać przy dłuższym unieruchomieniu tej części tułowia, na przykład gipsem lub dłuższym leżeniem w łóżku z powodu choroby.

Co może pomóc na spięte mięśnie karku

Decydując się na profilaktykę związaną ze spiętymi mięśniami karku najlepiej jest zdiagnozować przyczyny. Jeśli nie towarzyszy temu duży ból to może pomóc systematyczny masaż, a także systematyczna, lekka gimnastyka według wskazań specjalisty. Może to być również automasaż przy zastosowaniu między innymi specjalnych piłeczek, rolerów lub szerokich taśm. Niektórzy wykorzystują specjalne maty do masażu.

Skuteczne sposoby na łagodzenie napięcia mięśni karku podaje medycyna chińska.

Dobre efekty daje uprawianie jogi. Tu też zalecana jest systematyczność. Mając natomiast na uwadze stres i inne przyczyny psychologiczne zesztywnienia mięśni karku warto jest pomyśleć o relaksie, odrywając się od rutynowych zajęć, również o wyjściu poza dotychczasowy schemat życia. Rozluźnieniu sprzyjają spacery oraz wizyty na basenie. Bywa też, że przyczyną spiętych mięśni karku jest niedobór elektrolitów, chociażby magnezu. Ważna jest dbałość o to, by organizmowi nie zabrakło witaminy „D”.

Przy pracy jednostajnej, siedzącej pomyślmy o krótkich przerwach i ćwiczeniach rozciągających.

Takie sposoby łagodzą spięte mięśnie w większości wypadków. Jeśli natomiast problem nie ustępuje to wyjściem będzie wizyta u specjalisty.


Porady

Powiązane artykuły